Botoks Hakkında Sorular ve Cevapları

Sorularla Botok İşlemi Botoks nasıl etki eder?
Kas ile sinir arasındaki iletimin engellenmesi botoksun temel etki mekanizmasıdır. Bu şekilde kaslar geçici olarak felç olmakta ve kasılması engellenmektedir. Bu nedenle medikal estetik amaçlı botoks ciltteki çizgilerin, deri katlantılarının düzleşmesini sağlar ve cildin aşırı şekilde terlemesini engeller.

Botoks cildin dolgu maddesi midir?
Hayır, botoks derin cilt yarıkları için kullanılan bir dolgu maddesi değildir. Ancak bu tür cilt problemlerinde dolgu maddeleriyle birlikte kullanılabilir.

Botoks en çok nerelere uygulanır?
Yüzde; alın, kaş araları, kaşların üst kısmı, göz altı bölgesi, gözlerin dış kenarları (kazayağı) çizgilerine yapılmaktadır.

Terlemenin azaltılması amacıyla da işlem yapılabilinir. Terlemenin azaltılması için koltuk altı bölgesi, ayak tabanlarına ve ellere uygulanmaktadır.

Botoksun etkinliği ne zaman başlamaktadır?
Botoks uygulandıktan sonra etkisi 7 gün içinde başlar ve ortalama olarak 6 ay kadar sürer.

Botoksun etkisi ne zaman başlar?
Botoksun etkisi ortalama 3 gün içinde çıkmaya başlar. Bu etki 7-14 gün arasında en fazladır. Cilt katlantıları düzeldikten sonra, yüzde genç ve daha dinamik bir görünüm sağlanmaktadır.

Terleme tedavisi için nasıl uygulanır?
Koltuk altı, avuç içlerine ve ayak tabanına uygulama yapılabilir. Bu tür uygulamalarda da birkaç gün içinde etkinlik başlar ve bu etki 4-12 ay arasında sürer.

Botoksun yararları nelerdir?
Botoks bir ameliyat yöntemi olmadan, kısa sürede estetik (kozmetik) tedavi tekniğidir. Etkisi de oldukça hızlıdır.

Botoks hangi alanlarda kullanılmaktadır?
Özellikle kadınlarda ve son zamanlarda erkeklerde de estetik görünüm için ve kozmetik bir problem olan terlemeyi azaltmak için uygulanan bir yöntemdir.

Mezobotoks nedir?
Mezobotoks tüm yüze uygulanılabilen, ancak klasik botokstaki gibi kas içine yapılmadığından donuk (mimiksiz) yüz ifadesine neden olmayan bir uygulama şeklidir. Özellikle yüzdeki sarkmalar, dekolte bölgeleri ve boyun kısmına yapılmaktadır. Amaç sarkıkların toparlanması, cilt parlaklığının sağlanması, çizgilerin giderilmesi, çene ovalinin netleşmesi ve gözeneklerin azaltılmasıdır.

Migren tedavisi için botoks nasıl bir etki oluşturur?
Şiddetli baş ağrıları ve migren ağrıların büyük bir kısmında altta yatan neden, baş bölgesindeki kasların aşırı gerginliğidir. Botoks tedavisi ile bu kasların gerginliği azaltılmakta ve migren tedavisinde kullanım alanı bulunmaktadır.

Botoksun migren baş ağrılarında en iyi etkisi yalnızca ağrıyı dindirmekle kalmıyor, yeniden ağrının ortaya çıkmasında engelliyor. Migren hastalarının yaklaşık 5 de 4’ü botokstan fayda görmektedir.

Botoks yapıldıktan sonra migren türü baş ağrıları yaklaşık 4-6 ay arasında izlenmemektedir. Etkinlik, uygulama yapıldıktan 5-7 gün sonra başlamaktadır. 4-6 ay arası süre geçtikten sonra yeniden yapılmasında da bir sakınca yoktur.

Botoks hakkında yapılan çalışmalarda çok ciddi yan etkiler çok nadir olarak rapor edilmiştir.