Estetik Amaçlı Botoks

Botoks ve Estetik Botoks medikal kozmetik alanda oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntem haline gelmiştir.

Yüzdeki kırışıklıklar nasıl oluşur?
Zaman içinde mimik hareketleri ile ve yaşa bağlı cildin kollajen dokusunun azalması sonucunda ciltte kırışıklıklar meydana gelmektedir.

Ultraviyoleye maruz kalma, yaşlılık, sigara kullanımı, alkol tüketimi, stres, dengesiz ve düzensiz beslenme, menopoz gibi durumlar sonucunda yüzdeki kırışıklıklar artmaktadır. Özellikle menopoz döneminde östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak bu kırışıklarda artış izlenmektedir. Böylelikle yüz kıvrımları daha belirgin hale gelir.

Yüzdeki kırışıklıklar en fazla alın, göz kenarları, kaş arası ve ağız etrafında sık görülmektedir.

Estetik amaçlı kullanıldığında botoks nasıl etki eder?
Botoks kasların hareketlerini geçici olarak zayıflatmakta böylelikte cildin kas hareketleri ile oluşan çizgilerin azalmasını sağlamaktadır. Bunun sonucunda kızgın veya yaşlı yüz görünümü ciddi oranda düzelmektedir. Yine benzer şekilde ter bezlerinin yoğun olarak olduğu bölgelere uygulandığında da sinir uçları ile ter bezlerinin arasındaki iletinin durmasıyla ter bezlerinin çalışması azalmaktadır.

Botoks terlemeyi azaltmak ve ter kokusu şikâyetinden kurtarmak için kişilerde en fazla aşırı terlemelerin olduğu koltuk altı ve avuç içi bölgelerine uygulanmaktadır.

Botoks nasıl yapılır?
Botoks ampulünden enjeksiyon ile çekildikten sonra bu enjeksiyon (iğne) yapılacak olan bölgeye enjekte edilir.

Botoks uygulaması ağrılı değildir. Eğer işlem sırasında hiçbir şekilde ağrı oluşmaması istenilirse, uygulanacak bölgeye işlemden 20-30 dk. Önce anestezik kremler sürülebilir. Yüzdeki mimik kaslarının hareketlerinin azalması için, mimik kaslarının içine terleme probleminin azaltılması için ise cilt içine enjeksiyon yapılmaktadır.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?
Botoks uygulaması yapıldıktan sonra ilk etki ortalama bir hafta içinde ortaya çıkmaktadır. Botoksun etkinliği kişiden kişiye 3 ila 9 ay arasında değişmekle birlikte ortalama olarak 6 aydır.

Botoks yüzde genelde her iki kaşın arasındaki çizgileri azaltmak için uygulanmaktadır. Burada botoksun kaş kaldırma etkisi de bulunmaktadır.

Gözlerin dış kısmında bulunan kırışıklıkların (kaz ayağı çizgileri) giderilmesi için de yapılabilir. Zamanı geçtikten sonra botoks tekrar tekrar uygulanabilir.

2 yıl süreyle düzenli olarak yapıldığı zaman mimik kaslarındaki zayıflama belirginleşir ve kişinin yüz ifadesinde olumlu yönde bir değişim gelişmektedir. Bu sebeple iki yıldan sonraki dönemlerde ara ara yapılmasında da fayda olacaktır.

Botoks Dolgu Uygulaması Botoks ile birlikte dolgu uygulaması
Botoksun amacı mimik kaslarındaki kırışıklıkların cilt deki kırışmaların düzelmesi çizilerin azalmasıdır. Ancak yüzdeki çok derin kırışıklıklar veya cilt katlantıları tamamıyla yok olmayabilir. Bu nedenle derin izlerin kaybolması için aynı seansta veya daha sonrasında cilde dolgu maddeleri de yapılabilir.

Cilde yapılan dolgu maddelerinde “hyaluronik asid” içeren maddeler kullanılmaktadır. Cilde yapılan dolgu maddeleri 6 ay ile 1 yıl arasında kalıcıdır. Bu tür dolgu maddeleri bakterilerden saflaştırılarak elde edildiği için (hayvan orijinli olmadığı için) alerji riskleri oldukça düşüktür.

Enjekte edilen dokulardaki enzimler tarafından yavaş bir şekilde eriyip yok olduktan sonra cilt yeniden eski haline dönmektedir. Bu nedenle cilde yapılan dolgu enjeksiyonları aralıklarla tekrarlanabilir.

Özet olarak derinin özellikle yüz bölgesindeki derin kırışıklıklar için botoks ile birlikte cilt doku maddelerinin de kullanılması cevapları olumlu kılmaktadır.